Прочаток осені - ще не привід для депресій та нудьги, про що свідчать традиції наших предків. Коли закінчувалися приємні турботи про врожай, і можна було зробити перепочинок у нелегкій селянській праці, починалися на Русі інші клопоти - весільні. До цього часу якраз встигали кетяги калини, червоної ягоди хмарних осінніх днів.
Калина - символ жіночності
Червоний колір і серце - неодмінні атрибути любовних ритуалів. У кожній ягоді калини ховається справжнє маленьке сердечко, може бути, тому слов'янська калинонька стала неодмінним учасником весільного свята. Символом чистоти і цнотливості нареченої служили букети з гілок цієї рослини.
Калина здавна була не лише помічником у сердечних справах молодих. Вважалося, що кожна жінка могла розповісти дереву про свої знегоди, і, доторкнувшись до нього, отримати заспокоєння.
Калину шанували і як символ жіночої сили. З любов'ю до Вітчизни пов'язана красива легенда про появу калини. Згідно з переказами, кущі з рубіновими ягодами вперше з'явилися там, де пролилася кров дівчат, які рятували близьких від іноземних загарбників.
Калина - ягода пам'ятна. Слов'яни вважали, що вона здатна зберегти спогади і про подружньої любові, і про ратні подвиги.
На жаль, сьогодні ми часто забуваємо про цілющі властивості Калинка, як її ласкаво називали наші предки.
Властивості калини
Калина не тільки дуже гарна, але й корисна. Правда, не всім до смаку припадуть її гіркуваті свіжі плоди. Однак у слов'янських народів вона здавна користувалася славою цілительки. З давніх травників до нас дійшли відомості про лікувальні властивості ягід, кори і квіток цієї рослини.
Плоди калини надають
-
загальнозміцнюючий і вітамінний,
-
сечогінний і проносний,
-
потогінний і протигарячковий,
-
протизапальну і дезінфікуючу дію,
-
заспокійливе вплив.
Корисні властивості плодів калини
Відвари, настої, сік і свіжі ягоди калини корисні при таких захворюваннях і станах:
-
гіпертонії;
-
набряках;
-
захворюваннях печінки, шлунка і кишечника;
-
неврозах, головному болю;
-
дерматитах, екземах;
-
бронхіальній астмі;
-
простуді, захриплості.
Знаходить застосування калина і в науці про красу. З її допомогою можна поліпшити свою зовнішність, позбувшись від вугрів, прищів і пігментації шкіри.
Існують і протипоказання для тих, хто хоче використовувати калину. Її не можна вживати при вагітності, так як при цьому підвищується тонус мускулатури матки. Не рекомендується калина і при підвищеної згортання крові, захворюваннях нирок, подагрі. Велика кількість з'їдених ягід може призвести до блювоти.
Застосовувати лікувальні властивості калини, так само, як і інших лікарських рослин, не можна без консультації з фахівцем.
У калини завжди був особливий статус. Якщо на дворі оселялася ця яскрава красуня, її суворо заборонялося ображати - рубати, ламати гілки. Нашкодивши калині, винуватець викликав на себе і свою сім'ю прикрощі та біди.
Але якщо у вашому саду калина займе почесне місце - вашому дому і домочадцям гарантовано благополуччя, процвітання і здоров'я.